هنرهای تجسمی

 

هنرهای تجسمی)

 


 

نقاش(1)

 

lt childwithcolours co 17 powerpoint templates title slide

 

 

نقاشی کودک ، واکنشی به هستی

همه کودکان نقاشی می‌کشند، اما نقاشی همه‌شان مثل هم نیست . در عین حال نقاشی یک کودک در دوران مختلف و در شرایط مختلف روحی روانی‌اش نیز یکی نیست .

گاه می‌بینیم که کودک در نقاشی‌اش تمایل به رنگ تیره دارد، گاه رنگ روشن را ترجیح می‌دهد و برخی مواقع نیز تصاویری را نقش می‌کند که پدر و مادرها را نگران می‌کند .

به عنوان مثال “ماندانا.س” مادر گلچهره 3 ساله می‌گوید: هیچ وقت ندیده‌ام در نقاشی‌های گلچهره فردی به عنوان پدر وجود داشته باشد. او یک خانه می‌کشد که در آن من هستم، خودش، عروسک‌ها و اسباب‌بازی‌هایش هست، اما همسرم نیست .

این را می‌دانم که گلچهره بیشتر ساعات روز با من تنها است و پدرش ساعات طولانی سرکار است و وقتی هم می‌آید معمولا گلچهره خواب است، اما اگر واقعا نقاشی تصویری از دنیای درون بچه‌ها باشد می‌توانم چنین نتیجه بگیرم که پدر در ذهن گلچهره ی کوچک ما نقش اندکی دارد و این نگرانم می‌کند.

این که کودکان دارای ذهن خلاق و سرشار از ایده هستند شکی نیست و گاه می‌شنویم که برخی آهنگسازان برای ساختن یک آهنگ جدید از ابتکار کودکانی استفاده می‌کنند که مشغول آموختن موسیقی هستند ، ولی در عین حال نباید فراموش کرد که هنر نقاشی مثل سایر هنرها از درون ریشه می‌گیرد و هرآنچه در ضمیرناخودآگاه هست روی کاغذ می‌آید .

کودکان نیز با نقاشی خود ، درون خود را نمایان می‌کنند و همین امر لزوم توجه پدر و مادرها را بر این کار در مورد همه کودکان ضروری می‌کند و خانواده باید که علاوه بر حفظ خلاقیت کودکان خود بر تغییراتی که در نقاشی آنها روی می‌دهد توجه کنند .

الیوریو فراری ]روانشناس[ در کتاب “نقاشی کودکان و مفاهیم آن” درباره مراحل نقاشی کودکان می‌گوید: نخستین مراحل نقاشی خط خطی کردن و سپس تکامل چهره‌نگاری و قصه‌پردازی در نقاشی است .

وی همچنین معتقد است: نقاشی و زندگی عاطفی کودک مثل بررسی رنگ‌ها، موضوع‌ها، نقاشی خانواده، رابطه محیط و نقاشی، و نقاشی و ناسازگاری از جمله مولفه‌های مورد بحث روانشناسان است .

این روانشناس یادآور می‌شود: در نقاشی همانند خواب و رویا کودک خود را از ممنوعیت‌ها رها می‌سازد و با ما در حالتی ناخودآگاهانه درباره مسائل کشفیات و دلهره‌هایش صحبت می‌کند .

به همین دلیل این نویسنده اصرار دارد که اگر آموزش نقاشی را بر پایه تصحیح نقاشی قرار دهیم و به آنها تمرین کپی و تقلید را بیاموزیم به از بین بردن خلاقیت در فرزندمان کمک کرده‌ایم .

انتخاب کلاس نقاشی مناسب برای کودکان

طبق تحقیقاتی که محققان و روانشناسان انجام داده اند کودکانی که در کلاسهای هنری شرکت میکنند نسبت به همسالان خود آرام تر،صبورتر و با دقت تر هستند و در دروس خود نیز موفق ترند.این کودکان هنگام برخورد با مسائل از یک راه حل استفاده نمی کنند و اگر هنگام حل یک مسئله یا مشکل به نتیجه نرسیدند سرخورده و ناامید نمی شوند و از را حلهای دیگری استفاده می کنند.این کودکان اعتماد به نفس بیشتری دارند،کمرو و خجالتی نیستند و اجتماعی ترند.

اکثر والدین در فصل تابستان کودکان خود را به کلاسهای تقویتی می فرستند و این بچه ها مجبور هستند بعد از نه ماه درس خواندن این سه ماه تابستان را هم درس بخواند بنابراین هیچ انگیزه ای برای شرکت در این کلاسها ندارند .همانطور که بزرگتر ها پس از یک کار طولانی مدت به استراحت احتیاج دارند ذهن کودکان هم احتیاج به استراحت دارد و این استراحت را می توانیم در کلاسهای هنری برای کودکان فراهم کنیم نه در کلاسهای درسی .

اگر نگاهی به اطرافمان بیندازیم در هر محله و یا خیابان آموزشگاه و کلاسهای نقاشی مختلفی می بینیم که با شهریه ها و متد های مختلفی به آموزش مشغولند .

اگر قصد دارید فرزندتان در کلاسهای نقاشی شرکت کند باید به چند مورد توجه کنید:


1-
در آموزشگاهی ثبت نام کنید که مجوز رسمی داشته باشد.

2-کودکان بر حسب سن طبقه بندی شوند .

3-از نحوه آموزش مربیان آگاه شوید.آموزش باید طوری باشد که ذهن کودک درگیر موضوع شود و کودک را به تفکر سوق دهد نه اینکه فقط و فقط کپی برداری باشد.

4-کودکان باید در نقاشی آزاد باشند و هرچیزی که دوست دارد به نقاشی اش اضافه کند و هر رنگی که مایل است برای نقاشی اش انتخاب کند.کودک در نقاشی احساسش را بیان میکند بنابراین بگذارید هر جور که مایل است بکشد و هر رنگی که دوست دارد بزند.

5-و در نهایت با فرزندتان در مورد انتخاب کلاس کنید و ببینید به چه کلاسی علاقه مند است .هرگز به اجبار او را در کلاسی ثبت نام نکنید

.


 

تجسم(1)

hj8730

1bnjhz

02 the greatest celebrity caricatures

2hjq3

funny caricatures of famous people 05

Karikatura1


professional camera logo for company vector 217607(1)

OrlandoCameraLogo

800 422

7068402789 a538635fb6 o

black and white photography tips

Stunning Examples of black and white Portrait Photography 33 561x575